CivilManual
Meni

Privremena situacija i garantni depozit: obrazac (Excel)

Kalkulator iz zbirne vrijednosti izvedenih radova računa garantni depozit uz ugovorenu granicu, odbija povrat avansa i ranije ovjereni iznos i daje iznos za isplatu. Prazan obrazac situacije je u Excelu.

Kalkulator

Unos podataka

Odbitne izmjene upisuju se s minusom.

Garantni depozit

primjer, promijenite prema ugovoru

Ostavite prazno ako ugovor nema gornju granicu.

primjer, promijenite prema ugovoru

primjer, promijenite prema ugovoru

Za isplatu po ovoj situaciji

Upisana je jedinstvena stopa; upišite 0 ako se na ovom dokumentu PDV ne obračunava.

Izvor: Zakon o porezu na dodanu vrijednost BiH (Sl. glasnik BiH 9/05 i izmjene), UIO, član 23., provjereno 25. 10. 2026.

Adresna traka čuva vaše brojeve (bez opisa), pa link možete sačuvati ili podijeliti.

Rezultat

Za isplatu po ovoj situaciji
0,00 KM
PDV na iznos za isplatu
0,00 KM
Za isplatu sa PDV-om
0,00 KM
Bruto vrijednost
0,00 KM
Garantni depozit
0,00 KM
Vraćeni avans do danas
0,00 KM
Neto zbirno
0,00 KM
Oslobađa se pri primopredaji
0,00 KM
Oslobađa se nakon garantnog roka
0,00 KM

Preuzmite obračun

Alat je pomoćno sredstvo i ne zamjenjuje ugovor, propise ni nadzornog inženjera.

Prazan obrazac privremene situacije

Situacija sa zbirnim vrijednostima, garantnim depozitom, povratom avansa, redovima za oslobađanje depozita i PDV-om, uz list s uputstvom.

Preuzmite obrazac situacije (.xlsx)

Naziv datoteke: privremena-situacija-obrazac.xlsx. Obrazac je .xlsx s formulama i bez makroa, a otvara se u Excelu, LibreOfficeu i Google Sheets.

Kalkulatori i obrasci su pomoćno sredstvo za planiranje i evidenciju. Ne zamjenjuju ugovor, propis ni ovlaštenog nadzornog inženjera.

Primjer: treća situacija na ugovoru od 500.000 KM

Stopa depozita 10 %, granica 5 % vrijednosti ugovora i udio od 50 % koji se vraća pri primopredaji su ugovorni primjer, a ne pravilo. Iznosi su bez PDV-a.

  1. Bruto zbirno: izvedeno do danas 220.000 KM, odobrene izmjene 15.000 KM i materijal na gradilištu 10.000 KM, ukupno 245.000 KM.
  2. Garantni depozit: 10 % od 245.000 KM = 24.500 KM; granica 5 % od 500.000 KM = 25.000 KM nije dostignuta, pa depozit ostaje 24.500 KM.
  3. Neto zbirno: 245.000 − 24.500 − 20.000 KM povrata avansa u ovoj situaciji = 200.500 KM.
  4. Za isplatu: 200.500 − 140.000 KM ranije ovjerenog neto iznosa = 60.500 KM.
  5. Oslobađanje depozita: 12.250 KM pri primopredaji i 12.250 KM nakon garantnog roka.
  6. Ista situacija uz granicu od 4 %: granica od 20.000 KM manja je od 24.500 KM, pa je depozit 20.000 KM, neto zbirno 205.000 KM, a za isplatu 65.000 KM.

Za isplatu 60.500 KM; garantni depozit do danas iznosi 24.500 KM i vraća se u dva dijela po 12.250 KM.

Kako se računa privremena situacija

Sve se računa zbirno, od početka radova do dana obračuna.

Bruto zbirno
B = izvedeno do danas + odobrene izmjene + materijal na gradilištu

Odbitne izmjene upisuju se s minusom.

Garantni depozit
G = min(B × stopa, ugovor × granica)

Ako granica nije ugovorena, G = B × stopa.

Za isplatu
N = B − G − povrat avansa do danas; P = N − ranije ovjereno neto

Ranije situacije se ne otvaraju ponovo; razlika daje tekuću isplatu.

Oslobađanje depozita
G1 = G × udio pri primopredaji; G2 = G − G1

G1 se vraća pri primopredaji, G2 nakon garantnog roka, kako odredi ugovor.

Situacija na primjeru, uz dvije granice

StavkaGranica 5 %Granica 4 %
Bruto zbirno245.000 KM245.000 KM
10 % od bruto24.500 KM24.500 KM
Granica (ugovor × %)25.000 KM20.000 KM
Garantni depozit24.500 KM20.000 KM
Povrat avansa20.000 KM20.000 KM
Neto zbirno200.500 KM205.000 KM
Ranije ovjereno140.000 KM140.000 KM
Za isplatu60.500 KM65.000 KM

Šta određuje ugovor, a šta propis

ParametarIzvor u BiH
Stopa garantnog depozitaugovor; zakonsku stopu nismo našli u FBiH, RS ni Brčko distriktu
Gornja granica depozitaugovor
Depozit ili bankarska garancijaugovor
Rokovi oslobađanja depozitaugovor
Rokovi ovjere i plaćanja situacijeugovor
Stopa PDV-aZakon o PDV-u BiH, član 23.: 17 %
Osnova obračunagrađevinska knjiga: u FBiH najmanje jednom mjesečno (Uredba), u RS kad su cijene po jedinici mjere (čl. 139), u BD među dokumentima izvođača (čl. 87)

Uputstvo

Garantni depozit u BiH je stvar ugovora

Za privatne ugovore o građenju u BiH nismo našli zakonsku stopu zadržavanja. Nema je u Uredbi o uređenju gradilišta FBiH, u Zakonu o uređenju prostora i građenju RS, u zakonu Brčko distrikta ni u odredbama Zakona o obligacionim odnosima o ugovoru o djelu i ugovoru o građenju. Procenat garantnog depozita, gornja granica, rokovi vraćanja i mogućnost da se depozit zamijeni bankarskom garancijom zato dolaze samo iz ugovora.

Propisi uređuju osnovu obračuna. U Federaciji Uredba traži da izvođač vodi građevinsku knjigu najmanje jednom mjesečno i ona je osnova za privremene situacije. U Republici Srpskoj zakon traži građevinsku knjigu kada su cijene ugovorene po jedinici mjere (čl. 139), a u Brčko distriktu je građevinska knjiga među dokumentima koje izvođač vodi (čl. 87).

Ugovor određuje i kako se vraća avans: u jednakim iznosima, kao procenat svake situacije ili do određenog stepena izvedenosti. Kalkulator ne bira način, nego traži iznos povrata u ovoj situaciji i zbir povrata iz ranijih, pa radi s bilo kojim dogovorom, dok god su ti iznosi tačno upisani.

Rokove ovjere i plaćanja privremene i okončane situacije također određuje ugovor; zakonske rokove za njih u izvorima koje smo provjerili nismo našli. Ako ugovor slijedi međunarodni model FIDIC Red Book 2017, prema sekundarnom opisu klauzule 14.3 procenat i granica upisuju se u ugovorne podatke, a klauzula 14.9 vraća zadržani iznos u dvije polovine.

Kako se priprema privremena situacija

Građevinska situacija se gradi zbirno, pa svaka nova situacija polazi od svega što je izvedeno od početka radova, a ne samo od radova iz proteklog mjeseca.

Okončana situacija radi se istim postupkom, s konačnim količinama i oslobađanjem depozita prema ugovoru; obrazac je pravljen za privremene situacije, ali se zbirni princip ne mijenja. Ako je umjesto zadržavanja novca data bankarska garancija, stopu depozita postavite na nulu.

Uz situaciju se prilažu dokumenti koje traži ugovor, najčešće izvod iz građevinske knjige, potpisani radni nalozi za rad u režiji i odobrenja izmjena. Redoslijed pripreme je ovakav:

  • Iz građevinske knjige uzmite količine izvedene do dana obračuna i pomnožite ih ugovorenim jediničnim cijenama; to je izvedeno do danas, zbirno od početka radova.
  • Dodajte odobrene izmjene, a odbitne upišite s minusom, i materijal na gradilištu, ako ugovor dozvoljava da se plaća prije ugradnje.
  • Iz ugovora prepišite stopu garantnog depozita, granicu i udio koji se vraća pri primopredaji.
  • Upišite povrat avansa koji ide u ovu situaciju, povrat iz ranijih situacija i iznos koji je ranije već ovjeren.
  • Kalkulator daje depozit do danas, neto zbirno i iznos za isplatu; obračun iz obrasca priložite situaciji.

Zbirni obračun, granica i česte greške

Depozit je manji od dva iznosa: stope pomnožene bruto zbirnom vrijednošću i granice pomnožene vrijednošću ugovora. Iznos za isplatu je razlika između neto zbirnog iznosa i onoga što je ranije ovjereno. U primjeru granica od 5 % ne presijeca, pa je depozit 24.500 KM; uz granicu od 4 % depozit pada na 20.000 KM, a isplata raste na 65.000 KM.

Avans se vraća zbirno kao i sve ostalo: kalkulator sabira povrat u ovoj situaciji i povrat iz ranijih situacija i oduzima ukupni iznos od bruto vrijednosti. Zato je razlika prema ranije ovjerenom iznosu tačna i u petoj ili desetoj situaciji, bez ručnog praćenja šta je kada odbijeno.

Ako ranije ovjereni iznos premaši neto zbirni, kalkulator prikazuje negativan iznos za isplatu uz upozorenje, a ne grešku, jer se to dešava kod ispravki ranijih situacija. Izvedeno iznad vrijednosti ugovora također daje upozorenje. Česte greške u situaciji su:

  • depozit obračunat samo na tekuću situaciju, a granica na zbir, pa se miješaju dvije osnove;
  • povrat avansa iz ranijih situacija zaboravljen, pa se avans odbije dvaput ili nijednom;
  • ranije ovjereno upisano s PDV-om, a tekuća situacija bez njega;
  • odbitne izmjene upisane kao pozitivan iznos.

Pitanja o privremenoj situaciji i garantnom depozitu

Šta je privremena situacija?

To je obračun radova izvedenih do određenog dana, na osnovu kojeg investitor plaća izvođaču tokom gradnje. U FBiH je njena osnova građevinska knjiga, koja se vodi najmanje jednom mjesečno. Za razliku od okončane situacije, privremena nije konačan obračun: količine se mogu ispraviti u sljedećoj situaciji, a konačno se svode tek u okončanoj situaciji.

Koliki garantni depozit je uobičajen u BiH?

Zakonsku ili „uobičajenu” stopu za privatne ugovore nismo našli ni u jednoj jedinici, pa je ne navodimo. Procenat, granicu i rokove vraćanja određuje ugovor. Primjer na ovoj stranici koristi 10 % uz granicu od 5 % ugovora samo zato da se vidi kako granica radi; to nije preporuka. Prije unosa pogledajte i da li ugovor depozit računa od bruto ili od neto vrijednosti situacije.

Kada se garantni depozit vraća?

Kako piše u ugovoru. Kalkulator depozit dijeli na dio koji se vraća pri primopredaji i ostatak koji se vraća nakon garantnog roka; zadani udio pri primopredaji je 50 %, ali je to samo početna vrijednost. Ako ugovor predviđa jedno vraćanje na kraju garantnog roka, upišite 0 %, a ako se sve vraća pri primopredaji, upišite 100 %.

Može li se umjesto depozita dati bankarska garancija?

Može ako ugovor to dozvoljava; u propisima koje smo pregledali to nije uređeno, pa odlučuje ugovor. Ako zbog garancije investitor ne zadržava novac, u kalkulator upišite stopu 0 %. Tada je iznos za isplatu bruto vrijednost umanjena samo za povrat avansa i ranije ovjereni iznos. Rok važenja garancije pratite posebno, jer ga kalkulator ne vodi.

Kako se u situaciji obračunava PDV?

U kalkulatoru se svi iznosi vode bez PDV-a, a porez po stopi od 17 % iz Zakona o PDV-u BiH dodaje se tek na iznos za isplatu, ako ga izvođač obračunava. Primjer na stranici je bez PDV-a. Kako se PDV tretira kod avansa i depozita na vašem ugovoru, provjerite sa svojim računovođom, jer to kalkulator ne odlučuje umjesto vas.

Drugi kalkulatori